Sádrokarton, sádrokartonářské práce Kladno

Pokud stavíte či rekonstruujete svůj byt či dům, jistě oceníte užitečné vlastnosti sádrokartonu při jeho výstavbě. Použít ho lze nejen na rovné plochy, ale také z něj jde tvořit rozmanité tvary.

Malá ukázka naší sádrokartonářské práce

IMAG0121SAMSUNGIMAG0124

Přestavba (84)Přestavba (93)Výsledek rekonstrukce (8)

více referencí

Specializujeme se na sádrokarton

Ať už budujete novostavbu či jen uvažujete o rekonstrukci stávajícího objektu, měli byste mezi jinými zvážit i možnost použití sádrokartonu. Tento moderní materiál se díky svým vlastnostem stává čím dál více populárním. Hlavními klady sádrokartonu jsou rychlost výstavby, pevnost, nenáročnost na strojové a materiálové zázemí, dobré tepelně a zvukově izolační vlastnosti, nehořlavost, lehkost materiálu, díky které nedochází k přetěžování nosných konstrukcí, snadná tvarovatelnost, možnost použití i ve vlhkých místnostech a v neposlední řadě výhodná cena. Snad jedinou vlastností, kterou mu lze vytknout je, že se nejedná o nosný materiál. Nelze ho tudíž využít na stavbu základních, nosných konstrukcí domu. Je to materiál, který splňuje značné nároky profesionálních stavebníků i designérů, které ohromuje zejména v oblasti variability tvarů a výborným výsledným vzhledem. Nezáleží na tom, jestli má sloužit jako stěna, obklad, strop či interiérový doplněk nebo celý kus nábytku. Tento materiál splní i vysoké nároky.

Historie sádrokartonu

Historie sádrokartonu se datuje od roku 1894, kdy o patent na vrstvení desek pro příčky  požádal Američan Augustin Sackett. Průmyslově se materiál začal vyrábět mezi lety 1910 – 1930. Od té doby prošel sádrokarton významným vývojem. V současné době tvoří jeho základ sádra, skelná vlákna nebo rozvlákněný papír.

Druhy sádrokartonových konstrukcí

Možnosti použití sádrokartonu v interiéru jsou široké. Proto také existuje celá řada sádrokartonových konstrukcí přizpůsobených specifickým použitím.

Sádrokartonové příčky

Tyto příčky jsou interiérovými sádrokartonovými konstrukcemi, které slouží k rozdělení jednotlivých místností. Zastávají vlastně funkci zdí s tím rozdílem, že nemají nosné vlastnosti „opravdových“ zdí. Jde o rychlý a levný způsob efektního oddělení místností, přičemž dochází jen k minimálnímu znečištění prostředí. Příčky se upevňují na nosné konstrukce, tzv. rastry. Prostor uvnitř těchto rastrů je možné použít pro vedení elektrických přípojek či jiných kabelů. Je také možné pro zvýšenou izolaci a zvukotěsnost vyplnit tento prostor izolačním materiálem. Jejich nízká hmotnost značně usnadňuje manipulaci i přepravu. Samotná montáž není fyzicky ani technicky náročná. Díky dobré tvarovatelnosti poskytují při předělování interiérů řadu možností.

Sádrokartonové stropy a obklady stěn

Sádrokarton je skvělým řešením pro obklady stávajících poškozených zdí. Pokud hledáte způsob, jak efektně zakrýt praskliny ve zdech či opadávající omítku, máte volbu mokrého způsobu opravy problémových ploch anebo použití sádrokartonu. Při použití klasického mokrého způsobu je třeba ze stávajících zdí oškrabat omítku na poškozených místech, nanést omítku novou, kterou je nutno nechat dobře vyschnout a teprve potom nanést malířské nátěry. Celý mokrý proces je díky nutnosti schnutí jednotlivých fází velmi zdlouhavý a vzniká při něm poměrně veliký nepořádek, prašnost a podobně. Druhou možností je použití sádrokartonových obkladů, které lze instalovat na všechny druhy betonových, zděných či dřevěných stěn a to bez nutnosti oprav trhlin a jiných vzniklých problémů na stěnách stávajících. Obklady se opět připevňují na speciální konstrukce. Velkou výhodou při použití sádrokartonových obkladů je možnost vytvoření nových rozvodů elektřiny, vytvoření nových zásuvek apod. v těle konstrukce, stejně tak jako posílení izolačních vlastností původních zdí vložením izolačního materiálu. Tento způsob renovace stěn je velmi výhodný obzvláště v případě, kdy potřebujete pokrýt větší plochu a také při požadavcích na vytvoření designových prvků, jako jsou oblé rohy, vnořené police apod.

Běžně se sádrokarton používá také při obkladech stropů a to již u novostaveb. V tomto případě se konstrukce uchycuje přímo k nosným trámům střechy. Samozřejmě je třeba, aby vzniklý prostor mezi samotnou střechou a sádrokartonem byl vyplněn izolací. Pod stávající strop se sádrokarton upevňuje dvojí způsobem. Může být připevněn na konstrukci a ta je přichycena ke stávajícímu stropu pomocí lanek či táhel. Tím pádem dochází ke snížení stropu a vzniká tzv. stropní box. Tato metoda se často používá při potřebě snížení výšky stropu či požadavcích na dodatečné rozvedení světel, např. často používaných bodových světel pro designové osvětlení požadovaných míst, přičemž veškerá vedení zůstávají efektně skryta ve vzniklém prostoru. Druhý způsob obložení stropů se používá převážně při potřebě zakrytí stávajícího stropu bez dodatečných rozvodů, bez potřeby zlepšení izolačních vlastností pomocí vložení izolačního materiálu a také bez požadavku na snížení výšky stropu. V tomto případě se sádrokarton připevňuje přímo na stávající strop pomocí tmelů, spojovacího materiálu či rastru bez toho, aby mezi stropem a obkladem vznikl prostor.

Protipožární sádrokarton

Při požadavcích na zvýšení odolnosti konstrukce domu proti požáru je vhodné použít tzv. protipožární sádrokarton. Tento je dodáván v červené barvě a zvyšuje odolnost konstrukcí budovy proti požáru o 30 – 90 minut v třídě hořlavosti A. Odolnost proti požáru lze ještě zvýšit nanesením speciálních protipožárních nátěrů.

V případě montáže protipožárního sádrokartonu se doporučuje přenechat práci na odborné firmě, která je po dokončení prací schopna vám vystavit protokol o měření odolnosti protipožární konstrukce.

Impregnovaný sádrokarton

Do místností, kde je pravděpodobný výskyt vyšší vlhkosti, se doporučuje používat pouze tzv. impregnovaný sádrokarton. Jde o sádrokarton zelené barvy, který je z vnější strany opatřen impregnací proti nasákavosti vody. Nedochází tudíž k pronikání vlhkosti dovnitř samotného sádrokartonu a případnému vzniku plísní a  podobně. K zesílení této funkce je dobré použít protiplísňové nátěry. Pro tyto vlastnosti se proto doporučuje především do koupelen, včetně obkladů stropů uvnitř sprchových koutů.

Nábytek a interiérové doplňky ze sádrokartonu

Díky již zmiňované snadné tvarovatelnosti a zároveň pevnosti jsou sádrokartonové desky ideálním materiálem pro tvorbu interiérových doplňků, jako jsou například vnořené police, nápadité policové sestavy, výklenky, pódia, niky a různá přepažení. Jsou vhodné i pro tvorbu vestavných skříní s nízkými pořizovacími náklady.

Všechny výše zmiňované vlastnosti a možnosti jen potvrzují důvody, proč je sádrokarton při použití ve stavebnictví tolik oblíben a to nejen profesionály, kteří z něj dokáží „vykouzlit“ doslova zázraky, ale především amatéry – domácími kutily, kterým poskytuje tolik ceněnou možnost vybudovat si své obydlí vlastníma rukama. Navíc bez zbytečných vícenákladů na technické vybavení a nářadí. Poskytuje možnost snadno a rychle změnit dispozici interiéru podle nálady, chuti a potřeb majitele, bez obav z nevratných zásahů do nosných konstrukcí stavby a podobně. Nezbývá tedy než se rozhodnout a najít odvahu se do práce se sádrokartonem s chutí pustit. Jistě si ho záhy oblíbíte.